Close

12.8.2017

Europen Juggling Convention – týden, který by si měl zažít každý

Michal Halačka | European juggling convention love | Source: EJC2016.org

Dokážete si představit místo, kde neexistuje nenávist, násilí ba dokonce ani špatná nálada? Naopak. Kde se mísí neskutečná ochota, dobrosrdečnost a pohodové lidské soužití. Zní to jako utopie? Já jsem na takovém místě byl. Na akci, kde se ač za plotem, tak na 10 dní zastaví svět, vymažou negativní pocity a sejdou se lidé, kteří jsou motivací a měli by být vzorem pro mnoho lidí na celém světě. A já to s vámi chci sdílet, protože věřím, že myšlenka tohoto, pravděpodobně největšího, žonglérského festivalu na světě se musí šířit.

Michal Halačka | European juggling convention love | Source: EJC2016.org | BLOG

European juggling convention love

Polský Lublin se letos stal dějištěm European Juggling convention 2017. Už podruhé se tak do tohoto města sjelo ohromné množství žonglérů, kteří se chtěli zlepšit, podívat na nejlepší umělce na světě a hlavně se pobavit. Ale o tom mluvit nechci, protože uměleckých festivalů je fakt hodně. Přesto je tento něčím výjimečný.

Michal Halačka | Europen juggling convention | BLOG |Source: www.pinterest.com

Kdybych chtěl vypsat všechno krásné, co jsem zde zažil, byla by z toho skoro kniha a klidně by se mohla jmenovat “10ti denní utopie v reálném světě” nebo ještě dramatičtěji “utopie nese název EJC”. Teď si k tomu ještě představte nějakou šílené dramatickou hudbu. BOOOM. No nic. Dejme tomu, že lahvinka Chardonnay ve mě možná trochu víc probudila kreativní megalomanské myšlenky, takže zpět do Polska.

Celá myšlenka vlastně krásně koresponduje i s nosnou myšlenkou celé EJC galashow. Ta byla “What makes people happy” a o tom vlastně je i tento článek. Mimochodem. Pokud budete mít možnost, podívejte se na záznam. Gala byla ukázkou toho nejlepšího co momentální novo cirkusová světová scéna nabízí. Teda až na jedno číslo. To, ač ohnivé, bylo fakt slabé. Ale zpět k příběhu.

Michal Halačka | Europen juggling convention | Gala show | What makes people happy

Jeden příklad za všechny. Zhruba tak kolem druhé hodiny ráno jsem těsně před vypnutím dostal neskutečnou chuť na hranolky. Takovu tu klasickou, která prostě nedovolí usnout a všechno táhne k tomu stánku, jehož vůně přepáleného oleje je silnější jak vůně pečených divočáků pro Obelixe. Tak jsem šel.

Asi po půl hodině čekání jsem je konečně dostal do ruky a šel spokojeně zpět ke stanu. Jdu si, dlabu si, přemýšlím si. A najednou mi osud? Možná spíš kombinace mojí sleposti, blbosti a ospalosti přivedla do cesty práh. Takovu tu potvoru, která brání kabely proti poškození a vysírá nesoustředěné žongléry. No a samozřejmě všechny hranolky se rozplácly na zem a talíř provokativně skončil pěkně připravený, ale prázdný.

Asi dva metry za mnou šel nějaký brit, který byl svědkem celé “nehody”. I on si nesl svojí dávku hranolek, takže škodolibou radost v jeho hlavě si asi umíte představit. Ale OMYL Když kolem mě procházel, úplně automaticky, bez jakéhokoliv záseku, nebo přemýšlení vzal svoje hranolky a půlku mi jich nasypal do připraveného, vysypaného talíře. Ani nečekal na nějaké vřelé děkovné ódy, jen řekl něco ve stylu, “I am sorry for this. Cheers”. A šel dál. Nestává se mi často, že bych nenašel slova, ale tady jsem jen stál a s pusou otevřenou jen koukal a koukal.

To mě dovádí k celé nosné myšlence tohoto článku. I když se teď hlavně na netu, ale i běžně na ulicích potkávám s obrovskou dávkou negace, zloby a lidské neochoty. I když si taky občas procházím poměrně špatnou náladou, problémy a skoro až depkami. Tak i přesto všechno vidím,  že je vlastně ještě pořád všechno v pořádku.

Lidi pomáhejte si. Nic to nestojí a vy tím můžete nevědomky někomu změnit nejenom večer, ale třeba i celý život. Navíc je to nakažlivé. Silné pozitivní zážitky se šíří jako lavina a i zdánlivá maličkost se může začít virálně šířit. Jsme tady na chvilku a to ještě obrovskou náhodou, takže bychom to měli využít nejen proto, abychom si náš život naplno užili, vydělali nějaké peníze, a něco po sobě zanechali. ALE. Měli bychom se zaměřit i na to, abychom ostatním lidem rozdávali úsměv, pomáhali kde se dá a snažili se o to, aby se díky nám měl někdo líp.

Přemýšlejte. Dělejte všechno tak, aby to rozesmálo i vás a nedělali jste věci, které by vás samotné rozesmutnily. Díky tomu se totiž naplní přání člověka, který o tom napsal jednu z nejemotivnějších písní, která kdy vznikla.

Vidíte to? Jeden týden dokáže namotivovat nejen na celý rok, ale dokáže i změnit lidské přemýšlení. Mějte se krásně, užívejte života a pamatujte, že i vy můžete přispět k tomu, aby se nám tady žilo kvalitněji a každý den jsme se mohli všichni smát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *